• Programul de vizitare:
    - Biserica manastirii este deschisa zilnic de la ora 6,oo la orele 23,oo, unde poate intra orice credincios pentru rugaciune.
  • Pentru vizitarea celorlalte obiective religioase si culturale programul este:
    - în zilele lucratoare se poate vizita intre orele 9,oo si 16,30
    - în zile de sarbatoare se poate vizita intre orele 12,30 si 15,30
    - nu se viziteaza niciodata în timpul slujbelor religioase
  La manastirea „Sfânta Ana” Rohia, orice credincios, pelerin sau turist poate sa viziteze atât obiectivele religioase cât si cele culturale, acestea sunt:
  • BISERICA mare cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”;
  • BISERICA –CATACOMBA, cu hramul „Sfântul Ierarh Nicolae”, care se afla la demisolul noii bisericii si adaposteste Icoana Maicii Domnului, facatoare de minuni;
  • PARACLISUL, cu hramul „Izvorul Tamaduirii”, unde se gaseste un iconostas unic la noi în tara;
  • BIBLIOTECA, care numara aproximativ 40.000 volume de carti;
  • CHILIA N. STEINHARDT (MONAHUL NICOLAE DELAROHIA), care se gaseste la parterul Casei Poetului;
  • MUZEUL manastirii care se gaseste în biserica de lemn cu hramul „Sfânta Ana”, biserica ce face parte din Coltul maramuresan.

Cu un fond de peste 40.000 de volume : cărti de cult, reviste teologice şi laice, literatură teologică, literatură universală şi româna, istorie, filozofie, lucrări juridice precum şi alte domenii.

Chilia în care a locuit Parintele Nicolae Steinhardt în perioada 1980 - 1989, ca monah al Mănăstirii Rohia, a fost amenajată ca un mic muzeu şi în ea se păstrează lucrurile personale ale Parintelui Nicolae: manuscrise, cărţi, icoane, tablouri, precum şi mobilierul.

Muzeul adaposteste o colectie de carte veche bisericeasca precum si o colectie de icoane pe lemn si pe sticla.